Velkommen gæst! For at få fuld udnytte af sidens mange funktioner skal du være logget ind. Hvis du ikke har en brugerprofil kan du gratis oprette en brugerprofil her. Første gang du logger ind med din nye brugerprofil, får du en velkomstbesked, som fortæller dig hvordan du bruger sidens mange funktioner.
|
 |
|
|
| Forfatter |
Besked |
|
|
|
 |
|
 |
kragen Redaktør


Indmeldt: 11. aug 2006 Indlæg: 7530 Bopæl: København
|
Skrevet: Ons 03 mar, 2010 21:52 Emne: Re: Kan denne tunes? |
|
Med sølle 1½ heste, og kun 4.000 o/m, og en vægt på 90 kg, er der nok ikke meget, man kan hive ud af den firtakter . |
_________________ Beatus, qui prodest, quibus potest
Stavefejl og dårlig grammatik er lavet bevidst. Det øger underholdningsværdien.
Remember... four wheels move the body, but two wheels move the soul. |
|
|
|
 |
Sabbador Cyklist

Indmeldt: 28. jun 2009 Indlæg: 63
Suzuki Estilete
|
Skrevet: Ons 03 mar, 2010 22:09 Emne: |
|
Den var der forstyrrende hæslig at se på. |
|
|
|
|
 |
duusgaard 30'er Scooter

Indmeldt: 23. jun 2009 Indlæg: 135 Bopæl: Fredericia Honda X8R
|
Skrevet: Ons 03 mar, 2010 23:17 Emne: |
|
| Sabbador skrev: | | Den var der forstyrrende hæslig at se på. |
?? |
|
|
|
|
 |
kragen Redaktør


Indmeldt: 11. aug 2006 Indlæg: 7530 Bopæl: København
|
Skrevet: Tors 04 mar, 2010 09:23 Emne: |
|
| Sabbador skrev: | | Den var der forstyrrende hæslig at se på. |
Selvom det ligger lidt uden for rammerne af det oprindelige spørgsmål, så synes jeg da, at den er ret charmerende, med hele 17" på hjulene. Man bliver helt nostalgisk, når man hører om en 4-gears knallert. Jeg har kigget på specifikationerne her:
http://www.twowheels.dk/specifikationer.htm
De kunne lede tanken hen på, at den er droslet i karburatoren: "Justerskrue forseglet: 45km position". At den skulle stå i 45-position, undrer dog lidt, da fabrikken angiver farten til at være 41 km/t . Da det er en gearmaskine, er der måske mulighed for, at ændre på tandhjulene, men det er mere end tvivlsomt, om den med sølle 1,5hk i firtakteren, og et kompressions forhold på 8,8:1, kan trække en større udveksling. En almindelig GY6-maskine, har til sammenligning ca. 3,5 hk og et kompressionsforhold på 11:1, og den taber hurtigt pusten i lidt modvind.
En anden ting, der er lidt bekymrende, er generatoren, der kun yder 50w . Med 35w til forlyset, og 21/5w i baglygten + 5w i nummerpladen, og et par wat i instrumentbrættet, så er der ikke strøm nok til blink- eller stoplys, endsige opladning af batteri. Med en totalvægt på 175 kg og en egenvægt på 95 kg, bliver der kun plads til de slanke på mindre end 80 kg, så det er ikke en maskine, jeg vil ofre 11.000 på . |
_________________ Beatus, qui prodest, quibus potest
Stavefejl og dårlig grammatik er lavet bevidst. Det øger underholdningsværdien.
Remember... four wheels move the body, but two wheels move the soul. |
|
|
|
 |
duusgaard 30'er Scooter

Indmeldt: 23. jun 2009 Indlæg: 135 Bopæl: Fredericia Honda X8R
|
Skrevet: Tors 04 mar, 2010 09:37 Emne: |
|
Hmm. Det var da ærgeligt. 1,5hk er godt nok ikke særlig meget, og hvis der ikke er noget nævneværdigt bundtræk i maskinen er det nok ikke noget for mig
Hvis der er nogen der har prøvet den "på egen krop" hører jeg gerne fra dem?
tak  |
|
|
|
|
 |
|
|
 |
| Side 1 af 1 |
|
Du kan ikke skrive nye indlæg i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke rette dine indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke stemme på afstemninger i dette forum
|
|